Raport AI

Raport AI to nowa generacja raportów o stanie gminy. Dzięki zastosowaniu AI zmniejszamy do minimum nakład pracy niezbędny do przygotowania corocznego raportu oraz czynimy go bardziej przystępnym dla mieszkańców. 

Jak to działa? 
Korzyści: 
  1. Oszczędność czasu i zasobów 
    Czas pracy nad raportem ograniczony tylko do przygotowania danych 
  2. Zostań innowatorem 
    Pierwszy krok we wspomaganiu pracy samorządu przez sztuczną inteligencję 
  3. Profesjonalny, dostosowany do indywidualnych wymagań raport 
    Domyślna struktura raportu została przygotowana w oparciu o wiedzę ekspertów i analizę wielu podobnych dokumentów jednak może ona zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb miasta 
  4. Elastyczność w zakresie stylu, formy i treści 
    1. Dostosowanie stylu wypowiedzi: Możemy dostosować ton i styl narracji do specyfiki gminy – od formalnego po bardziej przystępny 
    2. Indywidualna kolorystyka i grafiki 
    3. Możliwość generowania raportu w różnych językach pod kątem np. Inwestorów czy mieszkańców miasta nieposługujących się językiem polskim 
Dla kogo: 

Raport AI jest idealnym rozwiązaniem dla każdej gminy w Polsce, niezależnie od jej wielkości. 

Q&A:

Cena, kwestie prawne i charakterystyka

Ile trwa proces opracowania raportu od zlecenia do zamknięcia raportu? 

Czas od dostarczenia danych przez gminę do wygenerowania pierwszej wersji raportu i przeanalizowania go ze strony dostawcy to kilka dni. Czas, który zajmują m.in. tematy związane z przygotowaniem umowy czy przesłaniem uwag do otrzymanego dokumentu są silnie uzależnione od zamawiającej usługę gminy. 

Czy stworzony raport wymaga dodatkowej analizy po opracowaniu całości tekstu, żeby wnioski stawiane w raporcie były odzwierciedleniem rzeczywistości? 

Usługa tworzenia Raportu_AI opiera się na zasadzie „human in the loop”, która zakłada, że produkt końcowy, który generuje AI jest uwarunkowany informacją jaką dostarczy człowiek przy kolejnych iteracjach jego tworzenia. Dlatego też po wygenerowaniu raportu przez AI jest on analizowany przez dostawcę, a następnie konsultowany z gminą, która również analizuje treść i formę dokumentu i wskazuje zmiany jakie chciałaby nanieść (lub akceptuje dokument). Następnie przeprowadzana jest kolejna iteracja procesu generowania takiego raportu, który finalnie dostarczony jest dla zamawiającego w formie edytowalnej. 

Kto posiada prawa autorskie do know-how procesu opracowania Raportu_AI? Komu wystawia gmina fakturę? 

Prawa autorskie dotyczące wygenerowanego Raportu_AI o stanie gminy zostają w pełni przekazywane na gminę, która może z niego korzystać w dowolny sposób. Samorząd wystawia fakturę konsorcjum złożonemu z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz firmy BTTR. Natomiast prawa do samego modelu AI wykorzystywanego w tym procesie zostają po stronie firmy BTTR. 

Czy dane z mojego miasta wykorzystane do stworzenia raportu o stanie gminy będą wykorzystywane do trenowania modelu AI, na którym bazuje Raport_AI? 

Nie, dane dostarczone przez gminę na potrzeby przygotowania Raportu_AI będą wykorzystane jedynie do stworzenia raportu dla zamawiającego i model nie będzie na nich trenowany. 

Czy dostępna jest próbka raportu przygotowana dla miasta Kielce? 

Próbkę raportu udostępniamy do wglądu w ramach spotkań indywidualnych, na które można się umówić kontaktując się mailowo lub telefonicznie z zespołem Integratora Danych Miejskich IRMiR. 

Personalizacja 

Czym różni się wersja spersonalizowana Raportu_AI od wersji podstawowej? 

Wersja podstawowa opiera się na domyślnej strukturze rozdziałów stworzonej na bazie wiedzy eksperckiej oraz analizy dobrej jakości raportów o stanie gminy. Strukturę tę można jednak dowolnie modyfikować na potrzeby indywidualnych preferencji. Personalizacji mogą również podlegać inne elementy raportu takie jak możliwość powiązania z dokumentami gminnymi (np. strategią rozwoju), wybór kluczowych wskaźników i danych, styl narracji (formalny lub przystępny, dostosowany do stylu wypowiedzi burmistrza/prezydenta), paleta kolorów, personalizowane grafiki, wersje językowe, stopień rozbudowania komentarzy nt. poszczególnych zjawisk oraz inne składowe dokumentu. 

Czy w raporcie można modyfikować wykorzystywane zwroty/określenia lub styl wypowiedzi? 

Oprócz opisu danych przedstawionych na wykresach bądź w tabelach Raport_AI zawiera akapity obejmujące interpretacje tych danych. Styl całego raportu, a zwłaszcza fragmentów poświęconych wyjaśnianiu prezentowanych zjawisk może zostać dostosowany w zależności od preferencji gminy. Dokumentowi można nadać narrację pozytywną, która podkreśla jasne strony funkcjonowania miasta lub krytyczną – ta z kolei wskazuje niekorzystne trendy i stawia diagnozę dotyczącą ich przyczyn. Istnieją również inne opcje dostosowania stylu wypowiedzi, które przedstawiamy w ramach spotkań indywidualnych. 

Czy usługa tworzenia Raportu_AI uwzględnia wyznaczenie trendów poszczególnych zjawisk dla gminy? 

Tak, gmina dostarczając dane dla lat ubiegłych może wskazać, że chce określenia trendów dotyczących zjawisk prezentowanych na wykresach. Im dłuższy szereg czasowy dostarczanych przez gminę danych, tym lepsza prognoza zostanie wygenerowana przez model AI. 

Czy raport z monitoringu strategii rozwoju miasta lub innych dokumentów strategicznych również może być „wpleciony” w Raport_AI o stanie gminy? 

Źródłem danych wykorzystywanych w raporcie mogą być różnego rodzaju dokumenty i opracowania miejskie, w tym także strategia rozwoju gminy. 

Zakres i forma dostarczanych danych 

Jakie informacje i w jakiej formie gmina powinna dostarczyć, aby powstał raport?

Raport posiada stałą, przetestowaną i jednolitą strukturę, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb miasta. Na bazie właśnie takiej dopasowanej do potrzeb zamawiającego listy rozdziałów gmina dostarcza dane, które mają zostać uwzględnione w Raporcie_AI. Przekazywane dane mogą zostać udostępnione w wielu różnych formatach takich jak tabele csv, xls, dokumenty tekstowe .doc czy odf, pliki .pdf, linki do stron internetowych, dane przestrzenne wektorowe, skany dokumentów, listy projektów i inwestycji, czy zdjęcia. Dane nie muszą być ustrukturyzowane na wysokim poziomie. Najważniejsze jest ich czytelne opisanie.  

Czy zbiór danych wykorzystywanych do tworzenia raportu jest ograniczony do własnych zbiorów, czy może dane dostępne publicznie są również możliwe do uwzględnienia w Raporcie, a jeśli tak to czy konieczne jest podanie linku do API czy stron internetowych, np. GIOŚ, GUS? 

Tak, dane dostępnie publicznie jak najbardziej mogą zostać przedstawione w Raporcie o ile zamawiający wskaże jaki zakres informacji chciałby uwzględnić. AI jest w stanie samodzielnie znaleźć pożądane informacje w sieci web o ile są dostępne publicznie, zatem linki do API bądź do stron internetowych nie są konieczne. 

Czy AI wykorzystywane do generowania raportu jest w stanie pozyskać informacje ze skanu dokumentu, który nie jest „odczytywalny” maszynowo? 

Tak, jest to możliwe. Mimo, że zeskanowane dokumenty nie są najbardziej pożądanym źródłem danych, na podstawie których generowany będzie Raport_AI, nie znaczy to, że nie sztuczna inteligencja nie jest w stanie pozyskać informacji z dokumentu w takim formacie.  

Jakie formaty map są możliwe do przetworzenia przez AI jako dane wsadowe? Czy sztuczna inteligencja poradzi sobie z przetworzeniem grafik bądź danych przestrzennych? 

Zarówno dostarczone przez gminę dane wektorowe jak i mapy w formatach graficznych są źródłami informacji, które model AI jest w stanie wykorzystać do wygenerowania raportu. Na ich podstawie możliwe jest również wygenerowanie opisów tekstowych. 

Dodatkowe opcje 

Czy możliwe jest wygenerowanie Raportu_AI w innym języku niż polski? 

Tak, jest to jak najbardziej możliwe – pozostaje to kwestią do ustalenia w trakcie zamawiania Raportu_AI. 

Czy Raport_AI o stanie gminy jest w formie dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami? 

Tak, raport będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Czy usługa przygotowania Raportu_AI uwzględnia również przedstawienie i omówienie raportu na sesji rady gminy? 

Wsparcie w tym zakresie jest do uzgodnienia w ramach indywidualnych ustaleń z zamawiającym. 

Twórcy projektu: 

BTTR Group 

Integrator Danych Miejskich IRMiR 

Kontakt:

Napisz na danemiejskie@irmir.pl i umów spotkanie, na którym dowiesz się więcej lub