Pierwsza edycja InnoCity EXPO za nami!
Pierwsze edycja InnoCity EXPO odbyła się w dniach 7-8 października 2024 roku w Krakowie. Wydarzenie towarzyszyło IV Kongresowi Polityki Miejskiej i Regionalnej i zgromadziło ekspertów, dostawców technologii, przedstawicieli administracji centralnej oraz samorządowców z całej Polski.
Stacjonarne spotkanie Analityków Danych Miejskich IRMiR
Pierwszym punktem części konferencyjnej było podsumowanie ponad rocznej działalności sieci Analityków Danych Miejskich IRMiR. Sieć ADM zrzesza blisko 700 przedstawicieli administracji publicznej, którzy chcą podnosić swoje kompetencje w zakresie wykorzystania technologii do zarządzania miastem, a także dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi członkami społeczności.
W trakcie spotkania administratorzy sieci opowiedzieli co wydarzyło się od początku powstania sieci, wspomnieli o tym czego nie udało się zrobić, a także zarysowali plany na najbliższą przyszłość. Na koniec członkowie sieci ADM przedstawili swoje pomysły i uwagi na funkcjonowanie społeczności.
Panele dyskusyjne
Podczas dwóch dni wydarzenia odbyło się kilka paneli dyskusyjnych. W trakcie pierwszego z nich rozmawiano o tym jakie szanse dla miast tworzą nowe formy współpracy samorządów z biznesem takie jak Giełda Miejskich Technologii PFR. Kolejną interesującą debatą była rozmowa pt. „Data-driven cities, czyli miasta napędzane danymi. Bariery, ograniczenia i wyzwania”, w której uczestniczyli przedstawiciele jednostek zajmujących się pozyskiwaniem i wykorzystaniem danych z Krakowa oraz Warszawy, a także przedstawicielka Unii Metropolii Polskich.
Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać nie mniej interesujących rozmów przy okazji paneli „Współpraca administracji centralnej i samorządowej kluczem do efektywnej transformacji cyfrowej miast” oraz „Uczmy się na cudzych błędach, czyli co zepsuliśmy w realizacji projektów smart city.” W trakcie tej ostatniej dyskusji przedstawiciele samorządów oraz eksperci ściśle współpracujący z miastami wyciągali wnioski z najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu i wdrażaniu projektów dotyczących inteligentnego miasta.
Bloki tematyczne
Tegoroczna edycja obfitowała w szereg prezentacji obejmujących różnorodne zagadnienia związane ze ideą smartcity oraz data-driven city. Dominującym tematem były technologie związane z tworzeniem i wykorzystaniem cyfrowych bliźniaków jako narzędzia do zarządzania miastem. Nie zabrakło również ciekawych przykładów wdrożeń technologii z konkretnych miast oraz problemów rozwiązanych dzięki technologii i umiejętnemu wykorzystaniu informacji, w tym informacji przestrzennej.
Jednym z punktów programu, który cieszył się sporym zainteresowaniem uczestników konferencji była prezentacja pt. „Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w programowaniu i monitorowaniu rozwoju miast”. W trakcie prelekcji przedstawiciele Aleksandra Lyn (BTTR Group) oraz Wojciech Łachowski (IDM IRMiR) przedstawili jak sztuczna inteligencja bazująca na wiedzy ekspertów może usprawnić tworzenie raportów o stanie miasta oszczędzając setki godzin na ich przygotowanie i jednocześnie czyniąc dokument bardziej przystępnym dla odbiorców. Więcej o Raporcie AI tutaj.
Warsztaty
Elementem InnoCity Expo były również warsztaty, które odbyły się zarówno pierwszego jak i drugiego dnia. Warsztaty pierwszego dnia dotyczyły zagadnień związanych z tworzeniem szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia na rozwiązania ICT, natomiast drugiego dnia zajęcia poświęcone były kreowaniu miejskich innowacji.
Innowacyjne technologie
Targi zgromadziły 20 wystawców z całej Polski. W strefie wystawienniczej zaprezentowano szereg innowacyjnych rozwiązań opartych o technologie cyfrowe, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w miastach jak i usprawnić ich zarządzanie. Od systemów zarządzania zarządzania ruchem, przez technologie oszczędzające energię, po aplikacje mobilne ułatwiające komunikację mieszkańców z lokalnymi władzami.
Swoje stoisko miał również zespół Integratora Danych Miejskich IRMiR. Uczestnicy targów mogli się tam dowiedzieć o wsparciu dla miast jakie świadczy IDM, Raporcie_AI oraz sieci Analityków Danych Miejskich.
Networking i współpraca
Targi stanowiły doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów i współpracy między różnymi podmiotami. Wielu uczestników wydarzenia było również obecnych na wieczornym bankiecie, który był szansą na poznanie nowych osób i wymianę doświadczeń.
Materiały
Już teraz zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie się w przyszłym 2025 roku! Liczymy, że podobnie jak w tym roku będzie to wspaniała okazja do wymiany wiedzy o inteligentnych miastach oraz miejsce poszukiwania inspiracji do działania na rzecz lepszych miast.
Organizatorem targów i konferencji był Instytut Rozwoju Miast i Regionów:
Wydarzenie zostało objęte Honorowym patronatem Ministra Cyfryzacji:
Partner wydarzenia:
Patronat nad wydarzeniem objęli:
Patronat medialny: