Wpis opublikowany 17.04.2023r.
AKTUALIZACJA: Z uwagi na limit miejsc zapisy na warsztaty zakończyły się.
Zachęcamy do zapisów na warsztaty w trakcie Forum Danych Miejskich 13-14 czerwca 2023 r. Warsztaty dedykowane są tylko urzędom miejskim, miejskim jednostkom organizacyjnym oraz spółkom miejskim. Zapisy odbywają się poprzez formularz: https://forms.gle/kY1fW3EwYiYXDbah7. Liczba miejsc ograniczona.
OPIS WARSZTATÓW
Dzień I – 13.06.2023
9:30 – 10:30 Kim jest pełnomocnik ds. danych miejskich i dlaczego warto go mieć w swoim mieście?
Prowadzący: Jarosław Banaś – IRMiR
Celem warsztatów będzie odpowiedź na szereg pytań związanych z funkcjonowaniem Pełnomocnika ds. Danych (PDM) w urzędzie. Jak lobbować taki pomysł u władz miasta? Od czego zacząć tworzenie takiego stanowiska? Kto powinien zostać pełnomocnikiem? To tylko niektóre z pytań na jakie postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas warsztatu. Poza tym będzie mowa o korzyściach wynikających z posiadania PDM w mieście oraz o różnych podejściach do ścieżki jego rozwoju, tworzenia wokół niego zespołu ds. danych i jego miejsca w strukturze UM. Podane rozwiązania zostaną omówione na przykładach z Polski oraz krajów zachodnich.
12:00 – 12:45 Czy warto jeszcze otwierać dane? Warunki sukcesu.
Prowadzący: Aleksander Orłowski – Politechnika Gdańska
W trakcie warsztatu porozmawiamy o tym od czego zacząć otwieranie danych w urzędzie, aby kolejne etapy realizacji projektu napotykały mniej trudności. Zwrócimy uwagę na najważniejsze czynniki, które wpłynęły w innych miastach na sukces lub porażkę działań związanych z open data.
13:00 – 15:00 SpeedDATAing Miejskich Analityków – warsztat otwarty, zapisy nie są wymagane
Prowadzący: Zespół IRMiR
W ramach naszego SpeedDATAingu stworzymy unikalną możliwość zapoznania się w krótkim czasie z wieloma pracownikami merytorycznymi miast, którzy zajmującą się analizą oraz wykorzystaniem danych. Chcemy, aby samorządowcy pozyskali jak najwięcej nowych kontaktów, które będą mogli wykorzystywać w swojej późniejszej pracy – podczas analizy danych, optymalizacji pracy czy działań projektowych.
Dzień II – 14.06.2023
Sala A
10:00 – 11:15 PILNE: Wyciek danych w Urzędzie! Jak do tego doszło? Jakie są skutki tego zdarzenia?
Prowadzący: Sergiusz Parszowski – Obserwatorium Bezpieczeństwa
„PILNE: Incydent w Urzędzie! Jak do tego doszło? Jakie są skutki tego zdarzenia?” zazwyczaj właśnie w taki sposób brzmią krzykliwe nagłówki, na które często natrafiamy przeglądając serwisy internetowe lub podążając wzrokiem za przemijającymi wiadomościami na paskach informacyjnych. Czy Ty też wierzysz w to, że złe rzeczy przytrafiają się tylko tym „innym”, a nam na pewno to się nigdy nie przydarzy? Jeżeli jednak nie, to zapraszamy na warsztaty, na których poszukamy odpowiedzi na tytułowe pytania, zanim zadadzą nam je mieszkańcy i dziennikarze.
11:30 – 12:45 Miasto osadzone w danych. Praktyki zarządzania miastem z wykorzystaniem analiz danych
Prowadzący: przedstawiciele polskich samorządów
Warsztat ten poświęcony będzie korzyściom wynikającym z analizy i wykorzystania danych w polskich miastach. Wybrani przedstawiciele samorządów omawiać będą przykłady swoich działań związanych z analizą danych i przenoszeniem jej wyników do procesu zarządzania miastem, tworzenia strategii czy podejmowania bieżących decyzji. Wybrane przykłady poruszać będą temat wykorzystywanych narzędzi, ścieżek analitycznych oraz stosowanych metod. Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną rozwiązania zarówno z największych polskich miast, jak i z tych małych oraz średnich.
13:15 – 14:30 Garbage in, garbage out, czyli jak zadbać o jakość danych
Prowadzący: Szymon Ciupa – ekspert smart city i GIS
Warsztat ten będzie poświęcony jakości danych, a więc fundamentowi, na którym opierają się wszystkie pozostałe elementy data-driven city. W jego trakcie będziemy chcieli wspólnie ustalić najważniejsze kryteria jakie muszą spełniać dane dobrej jakości. Przedstawimy zalety przestrzennego spojrzenia na dane oraz postaramy się prześledzić ścieżkę jaką musi przebyć konkretny zestaw danych, aby zwiększyć jego jakość i tym samym uwolnić niewykorzystany potencjał analityczny.
14:45 – 16:00 Plan zarządzania danymi, czyli jak zorganizować proces transformacji miasta w data- driven
Prowadzący: Wojciech Łachowski, Jarosław Banaś – IRMiR
Aby móc w optymalny sposób wykorzystywać dane w samorządzie, w pierwszej kolejności należy je odpowiednio uporządkować poprzez odpowiednie zarządzanie nimi. Cały proces jest jednak skomplikowany i długotrwały, więc wymaga odpowiedniego planowania. W trakcie warsztatu, pracownicy samorządu otrzymają możliwość stworzenia własnego zarysu planu zarządzania danymi jako podstawy do jego dalszego rozwijania i wdrażania w swoich miastach.
Sala B
10:00 – 11:15 Zakup danych i systemów wytwarzających dane – wskazówki dla pracowników merytorycznych
Prowadzący: Maciej Gnela – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Nabywanie danych i systemów informatycznych napotyka bariery formalne i materialne w zderzeniu z rzeczywistością zamówień publicznych. Zamawiający powinien posiadać pogłębioną wiedzę nie tylko z zakresu prawa zamówień publicznych, ale i regulacji związanych z własnością intelektualną. Istotne jest, aby na etapie już planowania, pozyskano pogłębioną wiedzę odnośnie potrzeb zamawiającego, ale i specyfiki rynkowej potencjalnych wykonawców, co przekładać się będzie również na sporządzenie zaawansowanego opisu przedmiotu zainteresowania.
11:30 – 12:45 Obraz Miejskiej edukacji na podstawie danych Systemu Monitorowania Usług Publicznych
Prowadzący: Szymon Więsław – Związek Miast Polskich
System Monitorowania Usług Publicznych (SMUP) to publiczny serwis informacyjny prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny, który zawiera wskaźniki pozwalające monitorować usługi świadczone przez gminy i powiaty. Wszystkie dane prezentowane w systemie pochodzą ze źródeł publicznych (często rozproszonych). Serwis powstał w ramach projektu i jest efektem współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Głównego Urzędu Statystycznego, Związku Miast Polskich oraz Związku Powiatów Polskich.
W czasie warsztatów zostanie zaprezentowany system oraz przykłady analiz wykonanych w oparciu o zgromadzone w nim dane. Prezentowane analizy dotyczyć będą usług edukacyjnych świadczonych przez miasta.
W czasie warsztatów poruszone będą następujące aspekty:
- SMUP jako rzetelnie naliczone dane umożliwiające porównywanie się,
- przykłady analiz wykonanych w oparciu o dane systemu dotyczących obszaru edukacji,
- ujawnione w czasie pracy źródła sukcesów (i porażek) w zakresie pozyskiwania danych ze źródeł publicznych (ministrowie, statystyka, inne jednostki centralne…).
13:15 – 14:30 Crowdsourcing, czyli sposób na pozyskanie miejskich danych przestrzennych i nie tylko
Prowadzący: Maria Wierzchowska-Bańka, Kamil Piwowarski – Urząd Miasta Kielce
Czym jest crowdsourcing w mieście? Czy metoda szeroko wykorzystywana w sektorze prywatnym może być wykorzystywana także przez administrację publiczną? Krótki przegląd doświadczeń z „kieleckiego podwórka” oraz warsztaty praktyczne.
14:45 – 16:00 Monitor Rozwoju Lokalnego w praktyce
Prowadzący: Ryszard Grobelny, Janusz Szewczuk – Związek Miast Polskich
Opis warsztatów wkrótce.
Więcej informacji o Forum Danych Miejskich 2023 na stronie: danemiejskie.pl/forum-danych-miejskich
Zapraszamy!